بررسی کابینت های ممبران، هایگلاس و ام دی اف

بررسی کابینت های ممبران، هایگلاس و ام دی اف

دوستان و همراهان عزیز وب سایت کابینت آماده آریا در این مقاله قصد داریم به بررسی کابینت های ممبران، هایگلاس و ام دی اف از جنبه های مختلف بپردازیم تا شما را در انتخاب بهترین جنس کابینت برای آشپزخانه دلخواهتان کمک کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که توضیحات در خصوص کابینت های ممبران، هایگلاس و ام دی اف را میتوانید در برگه های مربوط به هر صفحه مطالعه بفرمائید و پس از آشنایی اولیه با اصول ساخت و مواد تشکیل دهنده آنها در اینجا بررسی مزایا و معایب هرکدام را مطالعه بفرمائید.

 

کابینت ممبران (کلاسیک)

از ویژگی های بارز این کابینت زیبایی چشم گیر طرح های کلاسیک آن می باشد که حس کابینت های کلاسیک سنتی و کلاسیک قدیمی را برای شما تداعی می کند. همان کابینت های چوبی قدیمی که بسیار زیبا بودند و از چوب ساخته می شدند. این کابینت ها با ساختار چوبی نمایان و درهایی با طراحی برجسته حس زیبایی و خاص بودن را به آشپزخانه شما می بخشد.

 شاید مهمترین عامل انتخاب کابینت ممبران حس نوستالژیک و پس از آن خلق یک فضای صمیمی در هر آشپزخانه باشد. استفاده از کابینت ممبران با طرح ها و رنگ های نزدیک به چوب حس یک آشپزخانه تمام چوب را به شما خواهد داد. استفاده از سرستون های منبت کاری شده، درب ها و تاج های ابزار خورده از شاخصه های اصلی کابینت ممبران و بسیار مورد استقبال است.

اما در کنار تمامی زیبایی، حس نوستالژیک و کلاسیک بودن کابینت ممبران، بهتر است توضیحاتی تکمیلی در خصوص این نوع کابینت ارائه کنیم تا در انتخاب هر چه بهتر شما تاثیر گذار باشد. ممبران در حقیقت روکشی است که بر روی درب ها و نمای ظاهری کابینت های آشپزخانه که معمولا از جنس ام دی اف هستند کشیده می شوند به همین دلیل است که بعضی آن را کابینت وکیوم می خوانند. در حقیقت کابینت ممبران همان کابینت ام دی اف است که توسط انواع مختلف ماشین ها و دستگاه های CNC طرح هایی بر روی آن تراشیده شده و با یک روکش از جنس PVC که خاصیت ضد آب بودن دارد روکش می شود و یا به اصطلاح ممبران می شود.

معمولا کابینت های ممبران با طراحی های شلوغ ارائه می شوند که این ممکن است برای بعضی از افراد که تمایل به سادگی دارند خوشایند نباشد. همچنین این نوع کابینت با تاج ها، پاخورها و زیر چراغی های حجیم همیشه همراه است.

در کابینت های ممبران روکش کردن کار یا همان ممبران کردن صفحات ام دی اف بسیار با اهمیت است و استفاده از چسب  و متریال مناسب و همچنین کارآزمودگی و دقت سازنده در کیفیت کار بسیار مهم است از این رو باید در انتخاب مکانی که سفارش تولید کابینت ممبران را می دهید بسیار دقت کنید تا در آینده با مشکلاتی نظیر جدا شدن روکش ها مواجه نشوید.

نکته دیگری که باید در مورد کابینت های ممبران در نظر داشت حساسیت به نور است که ممکن است در صورت عدم رعایت اصول مناسب که توضیح داده شد در زمان روکش کردن باعث بلند شدن روکش کار شود. همچنین آسیب پذیری و حساسیت در برابر اجسام نوک تیز و برنده از معایب جنس روکش کابینت های ممبران است.

 

کابینت هایگلاس

هایگلاس نیز همانند ممبران یک ورقه ام دی اف است که با روکشی از ملامین یا یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می شود. پلکسی گلاس نوعی پلاستیک است که ظاهری بسیار شفاف و شبیه شیشه دارد. پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف است که نسبت به شیشه سبک‌تر و مقاوم‌تر است.

ورقه های هایگلاس معمولا یک رو هستند که توسط لایه ای از سلفون محافظت می شود و نمای طرف دیگر آن معمولا سفید از جنس ملامینه یا کاغذ است. در خرید این نوع ورقه ها هم باید دقت کافی داشت زیرا در صورتی که جنس مرغوب تهیه نشود در هنگام برش لبه های ورق دچار پریدگی می شود. معمولا مرغوب ترین نوع ورقه های هایگلاس در قسمت پشت ورق ملامینه سفید است.

یکی از مهمترین ویژگی کابینت های هایگلاس درخشندگی آن است و همین موضوع باعث شده است در بازار کابینت با استقبال بیشتری مواجه باشد. ورقه های هایگلاس در برابر نور تلالو ویژه ای خواهند داشت و با این ویژگی خود می توانند علاوه بر زیبایی آشپزخانه، محیط آشپزخانه را به محیطی زنده و پویا تبدیل کند و جریان زندگی را در آشپزخانه به خوبی به نمایش گذارد.

کابینت های هایگلاس به دلیل داشتن لایه ی UV سطحی هموار دارند و بافت های گوناگون و طرح های مختلف آن همانند نقش و نگار گل و طبیعت، طرح های اسلیمی، طرح های چوب و غیره در بازار موجود است که دست شما را برای انتخاب بسیار باز می گذارد که این موضوع نیز یکی از دلایل دیگر جذابیت کابینت های هایگلاس است. استفاده از سطح صاف وصیقلی ذکر شده از جنس UV نظافت کابینت را بسیار ساده می کند. با یک دستمال نم دار تمامی لکه ها و چربی ها به راحتی از روی سطح کابینت های هایگلاس پاک می شود.

برخی از دوستان همواره نگران خش برداشتن کابینت های هایگلاس هستند. در حالت کلی و با استفاده روزمره این نوع از کابینت خش  بر نمیدارد اما همواره باید مراقب برخورد اجسام نوک تیز و برنده با سطح کابینت هایگلاس بود. اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کابینت های مات هایگلاس لکه را بیشتر نشان می دهد و کابینت های براق هایگلاس خش را کمتر نشان می دهند.

 

کابینت ام دی اف (Mdf)

ورق ام دی اف که پایه و اساس تشکیل دو جنس قبلی کابینت توضیح داده شده است یک ماده چوبی مرکب است که از ترکیب چوب و رزین تحت فشار و حرارت تشکیل می شود. این فشار و حرارت باعث می شود ورق ام دی اف استحکام، مقاومت در برابر آتش، عایق صدا و نفوذ ناپذیری بیشتری نسبت به چوب نرم داشته باشد.

ورق های ام دی اف دارای تنوع رنگ و طرح بسیار بالایی هستند و همین مساله باعث شده است تا کابینت های ام دی اف طرفداران زیادی داشته باشد. از طرف دیگر همین تنوع طرح و رنگ باعث می شود توانایی بالایی در هماهنگی با سایر عناصر و قسمت های دکوراسیون خانه را داشته باشد و یکی از نقطات قوت کابینت های ام دی اف همین است.

کابینت های ام دی اف در برابر رطوبت هوا مقاوم هستند و آسیب زیادی نمی بینند و به همین علت استفاده از آنها در آشپزخانه که در هنگام آشپزی رطوبت زیاد می شود مناسب است. اما از طرف دیگر اگر لایه روکش ام دی اف آسیب ببیند یا در محل های برش ورق و محل های نوار شده پتانسیل نفوذ آب همواره وجود دارد و با نفوذ آب مغزی ورق آب را جذب میکند و به تدریج متورم شده و در نهایت غیر قابل استفاده می گردد.

کابینت های ام دی اف هزینه ورق و ساخت بسیار پایین تری نسبت به دو نوع قبلی ذکر شده دارند و این یکی از مزایای آن است. همچنین با توجه به لایه رویی آن که معمولا از جنس وینیل است به راحتی تمیز می شوند. همواره به خاطر داشته باشید که پس از نظافت کابینت  ام دی اف سطح آن را خشک نمائید تا مانع جذب رطوبت از طریق راه های احتمالی جذب رطوبت شوید.

با توجه به اینکه جنس رویه کابینت های ام دی اف از جنس وینیل است در برابر حرارت مقاومت کمی دارند و اگر در مجاورت منبع گرما مانند اجاق گاز قرار گیرند ممکن است حباب، برجستگی و یا پوسته شدن در آن رخ دهد که قابل تعمیر نیز نمی باشد.